Home  :  Contribute  :  Advanced Search  :  Site Statistics  :  Directory  :  Forum  :  Media Gallery  :  Links  :  Polls  :  Calendar  
VratnicaUSA
Thursday, May 25 2017 @ 03:24 AM MST    Click here to enjoy some music while visiting this web site.

Forum Index > General discussion > Vratnica History New Topic Post Reply
 Stara ( Prava ) Srbija
 |  Printable Version
Anonymous: Dejan Breskovski-Kumanovo
 June 26 2009 11:37 AM (Read 22450 times)  

Gresku koju ucini stari covek mladi je tesko moze popaviti politika koju je vodio JOZA totalno je unistila Makedoniju razorila je njeno tkivo unistilo osnovne POSTULATE naseg bica zadala strahovit udarac nasem POSTOJANJU i nasim odnosima sa onima koje smo nekada davno toliko voleli.Da bude potragicno ova politicka garnitura zahvaljuci kojoj nosimo “FRANCUSKI ZIG “vremena sa kojim nemamo APSOLUTNO nista u svom BESTIJALNOM zanesu rusi i drobi sve ono koje nas spaja sa onima koji su dali ZIVOT nasem narodu .

Za dobro svih moramo se vratit malo nazad .

Ma koliko bilo “paradoksalno”i “nerealno” ideju o stvaranju drzave JOZA crpi iz sjaja i lepote srednjovekovne Srpske drzave cara Dusana.Potajno divi se Nemanjicima i njihovim VELELEPNIM delom svestan svog Hrvatskog potekla .Na pocetku samo prati i analizira tada dolazi do zakljucka da se drzava moze stvoriti samo “drobenjem “dominantnog Srpskog elementa . Pet vekovna Turska dominacija poremetila je dominantni pravoslavni element u Bosni nesto sto sigurno ide u njegovu korist .Tada on dolazi u kontakt sa ljudima koji zive na JUGU zemlje interesuje se za njihove navike i obicaje duboko RAZOCARAN saznaje da su ti ljudi SRBI koji se polako ali sigurno vracaju svojim vekovnim bracama iz SRBIJE .Pocinje II svetski rat tada on dolazi do zakljucak da se Srbija moze SLOMATI samo ako se skrsi njeno srce PRELEPO srce Nemanjica tamo negde daleko na jugu u Staroj( Pravoj) Srbiji.Ta ona Stara( Prava) Srbija postaje njegova OPSESIJA … on kaze …”moramo skrsiti Srbe u najfinijim strukturama njihovog bica zadati im udarac od koji se nikada nece moci oporaviti …..na to dodaje moramo im zadati udarac pravo u SRCE i to ni manje ni vise nego na mestu u kome je rodjena Srbija moramo unistiti Staru ( Pravu ) Srbiju i Kosovo stvoriti vestacku naciju koja ce sluziti nasim intresima”. Dali je JOZA uspeo cenite sami Stara ( Prava ) Srbija je u velikoj opasnosti braco SRBI …….pomozite nam molim vas .

Anonymous: 389 Vratnicanin
 June 29 2009 14:19 PM  

Razumliva nam je Vasa nesigurnost.Vreme je mucno i nepoverlivo, i ono sto se rasaznaje pred nasim ocima.Cudne neke demonske sile uspeli su ,za nekoliko decenija,da ucine,ono sto nije ucinilo petovekovno tursko ropstvo.danas je to ;Sva Tetovska i Vratnicka tragedija ; Znamo i pamtimo sve tragedije koje su nas snaslazile u mnogovekovnoj borbi za; Ocuvanje ono sto je i najbitnije;Ko si, sta si,gde si i odakle si.Shvatliva su nam; Teska stradanja i seobe na; jugu, severu i drugih mesta,od Nase Nam Mile Sare Stare srbije!.Rusenje,Prekrojavane,Prekrstavanje i Prisvajanje ;Nasih Svetinja,to je Nasa vecita sudbina na ovi prostorima.Bili smo tu kad su nas trebali,a kad ih trebamo nema ih nikud.Danas nasli smo se kao ladja na pucini ,bez pravog kormilara.Nije tu kraj naseg bitisnja,

C R K V A -- J e -- N A S -- K O R M I L AR.

Crkva bice :Temelj naseg; Opstajanja,beljeg i svedok naseg postojanja.Crkvi se Nasoj neda,da kaze sta ona misli ,i da se cuje njen glas u javnosti.Mnogi i dan danas,posle prohujalog jednoumlja,opet misle da crkva nije nadlezna,da govori o vitalnim interesima nacije i svojih vernika.Nasa Crkva, je svesna ,njenje odgovornosti pred istorijom Vratnice i sire u Drevnoj Srbiji,da ukaze i podigne svoj glas ,u zastiti ;duhovnog i nacionalnog bica na ovim prostorima.Crkva vise vekovnim iskustvom,naucila;da postoji vreme :Kad treba progovoriti ,a kad treba strplivo se moliti.Cutanje i molitva mogu biti recitija i od najveceg govora i propoveda.Crkva nasa Sv.P E T K A USA, molila se i cutala,a delo; Njeno Progovorilo i dan danas govori.Crkva nasa Sv.P E T K A, utkana je u istoriskom bicu Vratnice.Sto se pak tice nekih ,,nesporazuma"Nihove i Nase Sv.P E T K E,to je ;Jedno veliko neshvatanje ,naseg i nihovog vremena.Bili smo svesni ozbiljnosti istoriskog trenutka,a jos vise [ne] sigurnosti egzistencije tog imena na tim prostorima.Nase cutanje nije bilo, i nije bio znak naseg odobravanja- ili napustanje svog naroda u Vratnici vec odluka: Odlucili smo se za, nase N E I M A R E N J E i K T I T O R I S A N J E , Bas tu se prepoznaje Srpstvo!.Stime u ono vreme rekosmo vlastodrscima N E , a Pravdoljubivim i Bogougodnim D A .Neki su hteli da u nase vreme izvrse; Namerno, il nenamerno pravog problema sa izmislenim posledicama.Uvereni smo,da sve ,dok se neiznese;prava istina i sustina nacionalnog problema Vratnice ,ne moze se doci do bratske ljubavi medju bracom.
Moramo opet ponoviti,Vratnica je ;Nase pamcenje,nase ogniste i smisao naseg bica. oduzeti jednom narodu u ovom slucaju Vratnici,pamcenje:Znaci:-Ubiti i duhovno unistiti, Istorisko pamcenje, a breme je palo, bas na nama.Mozda je Bog Tako Hteo,da ostavimo trag i beljeg naseg bitisanja i da, damo nas skromni dar, nasim predcima .da se ne okrecu u grobu i da ovekovecimo nihova stradanija Za: Krst Casni i Slobodu Zlatnu!. na Daru Svevisnjemu!

Anonymous: Vratnica usa
 June 30 2009 19:26 PM  

Mislim,da ovaj napis [prirucnik] je vrlo vazan za sve one ,sto neznaju Istoriju Vratnice .Evo ovaj kratak spisak Vratnickih Gorostasa.A zaista treba pisati i za sve nase ,Zrtve za Otazbinu,a UBICE BILI SU NIKO DRUGI, VEC SAMI VMROVCI - Valjda ce Silver River,i o tome Nas Udostojiti. Evo ko su bili Vratnicki Gorostasi?Preporucujem ovom novom VMROVSKOM KONVRTU, da malo procacka kroz Vratnicko Pamcenje.
V R A T N I C K I- G O R O S T S I!

Dosta je pisano o ,,Vratnickim" Vlastorscima ,posle drugog svetskog rata pa sve do danas.Vi Moji Dilberi imali ste komunisticke,,doktore"; i komunisticke,,heroje"; ;Mi smo imali:Skromni,Skolovani,Iskreni,a uz to; Hrabri i odani I S T I N I ! Vratnica je imala svoje Gorostase ,sto ni grad Tetovo u ono vreme nije se mogao pohvaliti. Od: Milosa Djordjevica,Spiru Vasiljevica[Okicen sa svim odlicjima za hrabrost], Trpka Kostadinovica[Mozak Vratnice},Atanasije Pavlovica[Ato Lula Narodna Dusa}, Jordana Antica[Super Uca],Dusana Antica[Patriot], Borislava Simica[Srpski Bojem i Patriota], Boska Djordjevica[Kakav Otac Takav Sin],Kostu Gavrilovica[Negovo-IC- mnogima je bilo Kost u Grlo],Savu Milosevica[Cuko {povuceni} Srpski Bojem}],Sofronije Ilic i Trifun Ilic[ Veliki Vratnicki Intelektualci].i na kraju Nas savremenik , veliki stradalnik i duhovnik; O.Prota Stavrafor Stevan Petrovic, sto mu je, i Istorija Srpske Pravoslavne Crkve, posvetila citavu stranicu.Oni su bili nenadmasne velicine Vratnice ;Nisu prodali: Ni Naciju,Ni Veru za Veceru.Oni su sacuvali,sto Srpsko Svetiteljstvo i Svetosavlje-nikad nije presaklo-presusilo.Srpstvo i Svetosavlje u Vratnici jer;Kao reka ponornica-poniralo i izviralo- ponovo svom silom na povrsini.Ti Vratnicki Gorostasi bili su, i danas su, duhovna inspiracija i snaga produhovljenoj Vratnici.Ovakva Vratnica ,treba da se vrati sebi i pokazati ljudima ispod Sare ,gde je nihovo srce i gde je njihov korenj.Vratnica ostaje da svedoci istinu-Srbiji i Srbije,o Srpstvu ispod Sare.Vratnicki Gorostasi ;Borili su se,ziveli su,patili,tamnicili i robijali,da bi hrabro iznosili istinu; o satanskoj ideologiji.Satanska ideologija koja je izlivala laz i teror,preko Vas ,,Drag; Dilberi!! Bili ste spremni da stalno sejete laz nad cistim srpskim dusama u Vratnici i sire.Moji Dilberi!Hvalite se ,da je Vase Mracnastvoi Nacionalno i Duhovno Zlostvorstvo,da je to vase posljednje i naispravnije shvatanje i poimanje Vratnice. Samo kad bi znali kakav ste ,samo, kulturni i nacionalni genocid ucinili i cinite.Vi ste sve to ucinili i cinite da bi utovili Vas mizernozivotni,oportunisticki gen.Plasite se Vratnicke istine kao Sinan Pasa -Groba Sv.Save.

Anonymous: Dejan Breskovski-KUMANOVO
 July 01 2009 11:38 AM  

NIJE MI JASNO NA KOGA SE ODNOSI OVO "POSLEDNJE " NA KOGA TO REPLICIRA OVAJ COVEK I KOGA TO ON NAZIVA VMRO KONVRT .

Anonymous: Vratnica Usa
 July 01 2009 14:21 PM  

Trebalo je da stoji;Vmrovski konvrti iz Vratnice,a ne , VMROVSKI KONVRT! Pravi suncokreti -Decki za sva Vemena!

July 01 2009 14:24 PM  

Dejane, dobro se znamo sa komentarima u Bg Politici! Puno toplih Pozdrava .

Anonymous: Dejan Breskovski
 July 25 2009 13:14 PM  

Pomagaj brate Makedonija ne sme biti Bugarska pa makar svi poumrli .

July 25 2009 13:53 PM  

Anonymous: Dejan Breskovski July 25 2009 13:15 PM (Read 4 times)
ISTI NAROD A DVOIMEN

Pravo Bugara na Makedoniju je cisto mislovnog karaktera ono se temelji na “ mislovnom pravu”nesto sto savremena pravno-politicka nauka do dan danas ne poznaje .Nesumnjivo je da u njihovim “mislovnim konstrukcijama” oni sebe vide (dozivljavalju) kao kastu EVNUHA na dvoru sultana svesni svoje nemoci vredni apsolutno nista .Oni su nesto ….kako nisto na svetu DRUSTVO MRTVIH POETA .U jednom momentu svoje agonije svesni poraza oni otkrivaju STARU(PRAVU)SRBIJU ……da bi u sledecem koraku negirali isto .Vidni Ruski politicari XIX kao sto su Rostokovski,Zinovjev i Meskov jasno govore Bugarima o Srpskom poteklu Slovenskom stanovnistva na jugu ….na to Bugari dodaju pa mi smo Sloveni !!!!!!!! na sto Rostokovski odgovara ….o lepe reci jos da su istinite “vi ste Sloveni isto koliko smo mi Nemci”.Glavni falsifikatori sigurno su Bugarski konzulu u Bitola Beskov i Stancev kao i Bugarski ambasador u Petrogradu Cokov ,a kao glavni egzekutor sigurno je general Concev ljubimac Bugarskog kneza. .Njihova LAZ i FANTAZIJE konkurise i samom baronu Minhauzenu oni mrze apsolutno sve pa i svoju ZBRKANU sudbinu. 1908 godine u Makedoniji iz Beograda dolazi Gjuric nekadarni Bugari salju izvesnog Miletica ( da ne bude nesto zabuna to je Bugarin ).Drze se govori na tvrdnji Militica da je stanovnistvo na jugu Bugarsko atmosfera se tako zaostrva da se iznose i mrtvi ljudi .U jednom svom govori Gjuric kaze “braco ja nisam dosao da vas ubedim sta ste vi “vi ste oduvek znali sta ste oduseveni narod iznosi Gjurica na rukama recima ISTI NAROD A DVOIMEN …..da tako je bilo BRACO tako ce uvek i biti ISTI NAROD A DVOIMEN

Anonymous: Z.S. .P
 July 25 2009 19:21 PM  

Svestan sam da ovo sto pisem[govorim],moze da bude;Sudar i nesporazum sa novo komponovanim dogmama o plemenu i narodu[nacije].Pribrao sam hrabrosti,da spomenem ,nek mi bude oprosteno, ako gresim.Kao oprostaj i ljubavi prema sinu Vratnice.Smisao il potreba mog kazivanja jeBig Grina Ja, slobodnom voljom,odlucio sam se ;da istinu pricam il greh da tovarim sebi.Svako ima pravo da misli kako god hoce.Ja putem cezne za istinu i pravdu, Ja tako mislim i kazivam,a Vi presudite o tome.Ja mislim,: Da kazujem jednu veliku istinu,a neki misle da Ja zloupotrebujem slobodu misljenja. I, samo zato me osudjuju.Dodao bih,iako sam svestan,da sam usao suvise smelo-nisam imao izbora- i te kako, treba hrabrosti,Posto ima i takvih;Koje se boje istine,i normalno je, da kod nih postoji nihov ,,pravedan" ;gnjev.Sve se ovo,odnosi na ljude ,koji su kako ja vidim ;zaboravili svoje pleme ,zarad nekih ko ,,bajagi visih";ciljeva, Ja mislim uvek ,zarad koristoljublja.Izneverili su i ono,sto se izneveriti nesme.Za mene Oni su ;Na kraju krajeva ,najveci nesrecnici,koji su svoje voljno postali; Robovii i sluge sistema,samo zarad neke malogradjanske koristi, i ,,silnog mi ,,prestiza" ;.Zar ne shvataju ;Da ih ta pohlepa ,samo ponizava i unizava.Zar ne vide sto im se dogadja ;pre i posle izbora.Podsecaju me na neki mali ringispil;jedni silaze drugi se penju,i tako potrose zivot.Nepobitno tvrdim ,za ono sto se danas desava u Vratnickom Plemenu.Kazem plemenu ,zato sto se ;pojam narod i narodnost[nacija]toliko puno u Vratnici izmutilo,i cini mi se da rec pleme ostaje zajednicki naziv za sve nas.Uvek sam mislio ,da je pleme manje od naroda i nacije],a kod nas u Vratnici obrnuto.Vratnicko pleme danas ima; par naroda i ,,samo; dve nacije.Po mome Vratnica danas ima Rod i neki Izrod.Pa zar Crna Gora mora bas da bude sama.Eto i nase malo Vratnicko pleme[ Vratnicka majka ]izrodi dve nacije.

Anonymous: Z.S. P, za D.Breskovskog
 July 26 2009 16:23 PM  

Zaista je velika cast ,biti jedan Dejan, Iz Stare Srpske Vlastele Dejanovic, bas iz tvojih krajeva! Biti Deajani!Velika je cast biti JEDAN od 250 000 Staro Srbijnaca ( Srbina ) u zemlji FYROMSKOJ -,a bice Bajram Republik uskoro!

July 26 2009 16:27 PM  

Anonymous: Dejan Breskovski July 26 2009 13:49 PM (Read 12 times)
Pogledajte na sajtu Politike naslov "O NARODU U OSAM DRZAVA " autora Cedomir Antic .

July 26 2009 16:34 PM  

HERO OF THE HEROES

There is now doubt that Bulgarian right(s) of Serbian lends ( Macedonia ) is purely fictitious .The foundation of there theory for sure RISE (they deduct) from the conqueror policy of Tatar tsar Asen .Bulgarian propaganda in Macedonia is extremely venomous full with deception and lies something that only can be found in INFATIL MINDS such as there’s .Without a doubt they see themselves as EVNUX permanently STRETCHED in there’s small and MORONIC mind .They can be describe …….such as NOTHING on the world SOCIETY OF DEAD POETS .In the moment of there AGONY …..They except the existence of old (real) Serbia (lend of the heroes) and then denied her existence .There’s CONSTRINGENT mind is really CRACKED, PATHETIC and SMALL. Serbian lends give as many HEROES for sure key figure that defended Macedonia against Bulgarian MALICIOUS and extremely CHARLATANIC propaganda can be found in the face of Milos .S.Milojevic .He was a try protector and defender of Macedonia “HERO OF THE HEROES” his motto was “live one jungle only to enter in another one “.Russian politician from the XIX century Rostokovski ,Zinovjev and Meskov cleary speak ,present and approved Serbian heritage of the people that live in Macedonia .Lust in TRANSLATION FLOODED in there’s incivility (OBSCENITY ) Bulgarians where completely defeat .Brothers we must CONTINUE Macedonia was and will be Serbian. “REMEMBER MY BROTHERS WE ARE AND WE WILL BE SERBS FOR EVER.”

Anonymous: Silver River
 August 25 2009 16:11 PM  

N I K O L A - P A S I C- ROGACEVAC -TETOVAC

Nisam imao nameru da pisem o Rogacevu i ljudima iz Rogaceva i u njemu.Znao sam dosta o Nikole Pasica,al citajuci svasta i o svacemu,naidje mi do ruke kniga,,PASIC I CETIRI KRALJA" PISAC ZIVORAD LAZIC-IZDAVAC ZOGRAF-NIS 2OO5.Koristim ovu priliku za iznosenje ,jednog celovitijeg pogleda,na jedno istorisko nacionalno pitanje,to jest Srpskog naroda i sudbinsko pitanje sela Rogaceva,Rogacevaca i Tetovskog sreza.Tu nasu tragediju ,ovekovecili su je ljudi,istinitoscu i osecajnoscu,jer kad nismo smogli snage, da sami vidimo sebe ,nas je neko bolje video,nego sto sam i ocekivao. Citajuci ovu ljepu, i jos prelepo napisanu knigu.Postavicu sebi ,a i Vama nekoliko pitanja bez kojih se,po mom misljenju nemoze pristupiti: Trazenju razumnih saznanja Pod Sar-Planinske drame i tragedije.Pitanja su ; Na koja treba odgovoriti;Savesno,istinito i hrabro,onako kako zahteva istoriska tradicija Pod Sar-Planinskog-Srpskog Naroda.Dolazimo do sloma i raspada ;vise deceniskog nacionalnog genecida na tim prostorima.Kniga kao sto je ,,Pasic i Cetiri srpska Kralja" je najbolja odbrana i svedocansvo o Nama i srpskom bitisanju na tom Pod Sar-Planinskom prostoru.Dans se samo golom istinom,moze objasniti,mladim narastajima i ukazati im pravi put i pravu istinu. Ko su-i- Sta su.

September 17 2009 15:03 PM  

Postovani gospodine Zlatko molim vas idite na sajtu POLITIKE tema ( ZA TRECINU IH JE MANJE - autor Cedomir Antic ) vidite sta izvesni dejan skopje pleme mu prokleto fasisticko BUGARSKO kakve sve to lazi i neistine siri poslao sam najmanje 10 komentara i "OSTAO NASMEJAN " objavili su samo jedna nebitan .

September 17 2009 15:58 PM  

Neznam na kom forumu,i od kog datuma je to bilo?

September 17 2009 19:45 PM  

Sve je u Redu Pronasli smo! Dali smo svoj komentar!

Anonymous: Dejan Breskovski-Kumanovo
 September 18 2009 15:20 PM  

Hvala vam braco .Pozdrav svima .

September 21 2009 14:47 PM  

Braco unistio sam ovog dejan skopje na saju Politike .

Anonymous: dejan skopje
 September 21 2009 18:33 PM  

dejan skopje
za BRESKOVSKOG.
Nisi ti nikoga unistio breskovicu,na sajti Politike ne primaju mi tekstove,jadan si ti pojma nemas iz istorije,jelzelis nekoliko lekcija(vidim da si opsednut sa mnom)

September 21 2009 19:05 PM  

Najpre pitanje dal se i na ovom srpskom sajtu sprovodi cenzura,kao u Politikinom i dali je to nacin na koji Srbi "brane"svoje stavove, ako ne evo nesto od mene,uz uvazavanje osecanja nacionalnih i drugih, onih kojih drugacije misle(psiholoski slucajevi se ne racunaju).
Bugarski car Ivan Vladislav(unuk cara Samoila)1015 g.postavlja plocu obnovljene od njega krepostne stene u Bitolj na kojoj se titlluje"Samodrzac Bugarski"i potcrtava da je "Bugarin rodom"
"Ova krepost bila je pravljena za ubezizte ,spasenje i za zivot Bugara"
Nemacki vesnik"Telegrafen union"januara 1927g.pise;
"Srbi su prinugeni da otstupe u jedno,videli su da su prinugeni da dozvole upotrebu bugaromakedonskog dijalekta i to u odnosima sa vlastima,Srpske vlasti tvrde da jezik Makedonaca nije bugarski ali se samo zavaravaju.Covek ne treba znati juznoslovenske jezike da bi odmah opredelio da je makedonsko narecje bugarski dijalekt"
Srpski poslanik u Sofiji V.Milanovic.8.avgusta 1940g.pise bivsem srpskom premijeru Milanu Stojadinovicu,pa kaze;"Treba svi da znaju da danas Makedonija ne samo da nije izgubljena za bugarski narod vec obrnuto,u njoj zivi zdraviji bugarski duh nego bilo kada ranije.Neki isticu ime"makedonci"zbog uzasne reakcije koje pre Srbima izaziva ime Bugari.Srbi su znali jos pri dolasku u Makedoniji da u njoj zive Bugari"...V.Milanovic 8.8 1940g.mogu nastaviti beskonacno ovakvim istorijskim cinjenicama ali onima iskomplesiranim neznalicama i amaterima je uzalud dokazivati.

September 21 2009 19:29 PM  

@breskovski
Zaista me zanima sta je tvoj problem ,sa neba se vidi(cita)da si covece uzasno isfrustriran i iskopmpleksiran,kao i vecina drustvenih marginalaca i neznalica,uzeo si da se igras istorijom,a nemas pojma.Pravis tako smesne konstrukcije,izvrces reci lazez,po svojoj proizvoljnoj volji mesas tekstove iz feljtona skopskih novina,:"baratas"samo sa Milosem Milojevicem,sarlatanom koga se i srpska istoriografija odavno odrekla,doduse nikada ga nije ni prihvatala(o svetskoj da i ne govorim) drzis se samo V.Corovica i njegove srpske istorije,njegovu knjigu sam i ja procitao pa sta!hoces da ti citiram istorijske knjige bugarskih pisaca megalomana,po kojima je i Beogra(Bolgrad)bugarski?ali ozbiljni ljudi to ne rade drze se istorijskih cinjenica i fakata.Istorija je preozbiljna dase njome igraju amateri i neznalice isfrustrirani sovinistickom patologijom.
Vratnicanima ako se osecaju Srbima to njihovo osecanje postujem,i ni na kraj pameti mi nije da ih razubegujem.kao sto je i istorijski fakt da su pretci velike vecine danasnjih makedonskih Slovena u svim strani izvestajima,turskim popisima pretstavljeni BUGARIMA.Makedonija je kolevka bugarske duhovne i nacionalne ideje.
I mislim da se trebas odluciti gde pripadas u tim tvojim" 278hiljada Srbastarosrbijanaca"onda se bori za njihova manjinska prava ,kakve veze imas za ostalim1.2 miliona Bugara i makedonaca"
Kumanovac,prosetaj malo izvan svoje seoske palanke,vidi malo sveta, poludeces!
U Kumanovo danas zivi 50%Albanaca i Cigana,tako da su ti dobre sanse da u blizoj buducnosti postanes nesto od ovo dve.Iako ja mislim da si ti realno i stvarno ovo drugo .

September 22 2009 12:16 PM  

Pa gde si bre JADNICE isfrustrirani lazove pa ti se bre covece PANDAN kaste evnuha na dvoru sultan ....ti si bre covece nesto ko nista na svetu .....ali dobro nazvacu ja tebe onako kako je i redno recima slavnog MILOSA MILOJEVICA .......CRNI CIGANIN i TATARIN .

Ma vedi dejan skopje io una proposa per te forse devo
si andare e lavoro di una casa di toleranza ....si questo e posto appuntato per te .

September 22 2009 12:30 PM  

Covece ti si totalna neznalica ti izvrces fakte koristis se lazljivim FAKTOGRAFSKIM informacijama iz CRNO CIGANSKIH knjiga .Ne samo sto nemas pojma od istoriju nego kao i tvoji reperi Botev i kompanija koristis se lazima i drzis se ko slepac za stap za neku "komisiju " ti si bre totalna neznalica kakvi bre BUGARI .....Makedonija je bila i bice srpska zemlja.Sta se tice MILOSA MILOJEVICA on se ubraju madju NAJZNAMENITIJIM SRBIMA pa sada postavlja se pitanja dali si tokmu covece .Brisi sa sajta da te ne vide moje oci .

Anonymous: JA VUK
 September 22 2009 15:34 PM  

Za Skopljanskog Gorana!Nemam vremena da ti sve to objasnjavam ,jer zaista to nije bas lako. Ipak kazacu ti da potrazis,neke istoriske studije to jest ;iz Srpskog etnogravskog zbornika.Naselja i poreklo Od Dr.Jovana Trifunovskog- Trifunovic -Mavrovac[Posle rata primoran da menja prezime, kao i svi mi ostali,Srbi od Ic na Ski, a Bugari Od Ic Na Ov[Sto je sasvim ispravno i pravedno od Gligoric na Gligorov,a ne na Gligorovski,a sto to i Nama nedozvolise?[ pa sad ti vidi i razmisli o tome].Nego daj da ne dangubim ,evo ti literatura:Autor.Trifunovski Jovan
Naslov....:Srbinovo i Srbica :
Zupe makedonije-Novopazarski zbornik.
Naslov ..:Seoba Srba u narodnim predanjima
Etnoloska sveska.
Naslov...:Kacanicka klisura.
iz srpskog etnografskog zbornika.
kniga 1.X-naselja i poreklo stanovnistva
kniga 32- Sr.Aka.Nauka 1950.
Od svega sto je najbolje i remek delo Profesora Dr Jovana Trifunovica je Oplakivanje Srpstva u Juznoj Srbiji sa knigom;
Autor Dr. Jovan Trifunovic -na silu ski
Naslov.....;Makedoniziranje Juzne Srbije.
Izdavac ;IMRESUM...Beograd 1995god.
Predmet ;Srpsko pitanje //povardarje. Valjda Dejane Skopljanski,Cuo si Za Jovana Trifunovica,na silu Trifiunovski! Ako slucajno nisi cuo onda je bezpredmetno, i imati Te, na ovom SITE!
Evo jos jedna kniga .
Vojvodina,Srbija i Macedonija
Pod Turskom Vlascu U Drugoj
Polovini XVII Vek
Autor Dr Rajko Veselinovic.
Novi Sad 1960.
P.S.Kad budes Procitao ove Dve knige Otvorice ti se oci ,a sto je najvaznije i Reci ces novokoponovanima;
Oprosti em Boze Neznaju Sta Pricaju.
Ja mislim da sam zavrsio sa ovim a, Ti pronadji procitaj pa javise kasnije.
Ja Vuk1

September 22 2009 20:26 PM  

za kumanovskog srbincica,
Sta je smrdljivi cigane i lazni srbine,nemas odgovora,slep si kao najmizernija jada.Za tebe nije istorija jadnice za tebe je bolnica.,nagledao sam se ja mizernih protuva kao tebe srpski lazove,od ovakvih jadnika kao tebe cija se "istorija"svodi na ignorisanje svih merodavnih istorijskih dokumenata cinjenica i svetskih priznatih istorijskih fakata,moze se sakupiti,samo jedan pajton senilnih,umno impotentnih *censored*ara.
Karnegijeva komisija nije merodavna,a !pa ti si be isusenog mozga.Znas sta zivi usvom kosmaru jadnice nisi dostojan ni prezira izrode.

September 22 2009 20:41 PM  

Trecina oficerskog sastava BUGARSKE vojske u balkanskim i prvom svetskom ratu cinili su Makedonci,samo iz Ohrida je bilo 5 generala u bugarskoj vojsci;Protogerov,Bojagiev,Zlatarev,Gerov i Ivanov.U prolece 1917 g.srbi odlucuji u pomoravlju dici ustanak taj ustanak .tzv.Toplicki,Nemacka i Bugarska daju zadatak da ugusi 11 Makedonska divizija u cijem sastavu je bilo 40 hiljada Makedonaca-Bugara,na celo sa Petrom Darvingovim,Todorom Aleksandrovim,i Protugerovim.Pobuna je ugusena poginulo je desetine hiljada srba.Znas sta moji dedovi su bili u toj diviziji.

September 23 2009 11:26 AM  

@dejan skopje
JOS JEDANPUT MOLIM ADMINISTRATORE SAJTA DA OSTRANE CRNOG CIGANINA .
Ocigledno je da je dejan skopje VAZETKOMIRAN a moze da se radi i o klasicnoj formi KRIPTOHIRDIJE moze da je i MONORHID ali jedno je sigurno CRNI JE CIGANIN ....jadnik ,MONGOLOID srozan u svom sopstvenom ropstvu .Govori o nekim bugarima mada zna da u Makedoniji neme bugara( 2000-3000) jadnici ne mogu da prodju ni cenzus a kamoli da oforme neki visi stadijum politicke organizacije .Totalan laik iz lingvistike ,istorije dupka iz medicine pun raznnovrsnim hromozomski aberacijama u prvom stadijumu LEUKOCITOZE tipican RIGOR POST MORTUM .
@ administratoru sajta
Ne mojte da vas zavara ovaj tatar i razbije jedinstvo medju srbima doticni se DIGITALIZATOR treba ostraniti sa foruma i to odmah .
P.S

Ko ne voli MILOJEVICA da ne vidi MITROVDANA .

September 23 2009 11:36 AM  

Per un uomo che si chiama dejan skopje io lo so e ti lo sai che e ultima verita Macedonia e una terra Serba e cominciato da questo momento BASTA con tui buggie perche ne suno si voglio ascoltare tui buggie e finalamente non dementicaresi la ultima verite non che sperenza per te perche tu sei un figlio di puttane .Ciao e grandi saluti da mie amici .

Anonymous: Ja Vuk Ja Put!
 September 23 2009 14:29 PM  

Ovaj Dejan iz Skoplja odlicno barata sa Novokomponovanim; Srpsko -Bugarskim,il Blgaro Srpskim jezikom,TKZ ,,Makedonski"a zapeo da je veliki Blgarin,Kako primecujem na forumima Bg.Politike ,,Skopski" Dejan dobro barata srpskim ,a sumnjam, da tako dobro barata i sa Blgarskim!

September 25 2009 15:49 PM  

IDEJA BRATSTVA

Ideja "bratstva" sa Srbima je stari projekt lazljivih crno cigano tataro bugara posle se jasno mogu uvideti njihove prave namere , a to je :zaustaviti Srbe da postanu vodeca sila Balkana te spreciti iste da se obedine sa stanovnistvom juga stvoriti zabunu o nekakvim ljudima koji su davno izgubljena "braca" ne svesni svog potekla te prigrabiti vekovne srpske zemlje.Osnovopoloznik te krajno dekadentne i lazljive hipokrizije IDENTITETA sigurno je HRISTO BOTEV .On ce i prvi "otkriti" izgubljeni bugarski narod u Makedoniju. Celog ce zivota raditi na "oslobadjanju " svojih kako in on naziva JEDNO KRVNIM i JEDNO VERNIM "bracama" .Jednog momenta on dolazi do “zakljucka” da su starosrbijanci iz Makedonije i srbi iz Srbije ustvari dva RAZLICITA naroda ( vidi molim te ) te pocinje da propagira kako su ovi starosrbijanci iz Makedonije ustvari zaboraveni BUGARI , a ne SRBI te se treba raditi u pravcu njihovog “budjenja ”. U nekim drugim prilikama on (oni) pricaju o nekoj Balkanskoj federaciji a ustvari sanjaju San Stefansku Bugarsku .Milos Miloevic( veliki pravoslavac,heroj i oslobodioc nasih pradedova ) ulovice njihovu ideju svestan da se radi o prapagandi koji ima za cilj da razbije jedinstvo SRBA i STARO SRBIJANACA usmerice dve propagande jednu protiv drugu te naneti im udarac od koju se oni nikad nece oporaviti .Posebno interesantni i vredni prezira do maksimum su komentari u kojim neki ljudi spominju i poimaju stanovnistvo juga kao bugarsko.Vratimo se malo nazad .....1868 u Makedoniji postoje preko 100 skola a neki izvori kazu cak i 200 srpska vlada aktivno potpomaga njihovo delovanje a da bude jos cudnije stanovnistvo juga prima njihovo delovanje svesno svog "bugarskog potekla "...... koja li ironija ?????.

October 03 2009 13:34 PM  

September 22 2009 20:41 PM

Trecina oficerskog sastava BUGARSKE vojske u balkanskim i prvom svetskom ratu cinili su Makedonci,samo iz Ohrida je bilo 5 generala u bugarskoj vojsci;Protogerov,Bojagiev,Zlatarev,Gerov i Ivanov.U prolece 1917 g.srbi odlucuji u pomoravlju dici ustanak taj ustanak .tzv.Toplicki,Nemacka i Bugarska daju zadatak da ugusi 11 Makedonska divizija u cijem sastavu je bilo 40 hiljada Makedonaca-Bugara,na celo sa Petrom Darvingovim,Todorom Aleksandrovim,i Protugerovim.Pobuna je ugusena poginulo je desetine hiljada srba.Znas sta moji dedovi su bili u toj diviziji.

Tvoji se dedovi nikad nisu borili skopski .DECKO sve si ti to lepo izmislio nesumnjivo je da si oduvek hteo da budes heroj na nasu SRECU neki se ljudi udavuse u Ohridu ( 15 mozda ce ih sledece godine DAJ BOZE biti 1500 ) na nasu NESRECU ostaces potopen u sopstvenom neznanju mada je bolje za tebe da si se udavio .

Anonymous: DEJAN BRESKOVSKI
 October 09 2009 15:42 PM  

Anonymous: Dejan Breskovski-Kumanovo October 09 2009 13:54 PM (Read 5 times)

Prelepo jutro u Kumanovu masa ljudi krece se prema jednom brezuljku 7-8 km od centra grada mesto na kome se uzdize MONUMENTALNO delo visoko 45 m , svedok SLAVNOG VREMENA mesto na kome je nas NAROD PONOVO RODEN , u toj masi ljudi je i jedan dzandar iz Kumanova koji vodi svog tada 10 godisnjeg sina kome je dao ime Aleksandar u cast onome koji je oslobodio nas narod od sadista koji su nas mrcvarili 500 god. Njihovi pogledi gube se negde DALEKO NA HORIZONTU…….CEKAJU NEKOGA ….iznenada njihove oci dobise neobican sjaj konacno pojavi se onaj koga su cekali njegovo velicanstvo ALEKSANDAR KARADJORDJEVIC .Nasi ga pretci opisuju kao MARKANTNOG COVEKA , pola GOLUB pola JASTREB covek koji je prosto HVATAO I NAJSITNIJE DETALJE U LETU.Njegovo velicanstvo baca pogled na nase pretke i vidi da nesto nije u redu….on gleda njih a nasi pretci nikako da uzvrate njihovi su pogledi prosto prikovani za tlo kao da tu oko njih lezi nesto fascinantno.Tada on cini jedan gest osobina koju poseduju samo veliki ljudi krece prema masi u kojoj su neki Denkovici, Breskovici, Stojanovici …..krug se siri njegovo velicanstvo zastaje u sredini a nasi pretci oko njega fascinanantan prizor vredan svakog postovanja i vecnog nezaborava .Od tada je proslo mnogo vremena ,prolilo se mnogo krvi , prelepi spomenik koga su 1942 porusili Bugarski fasisti jos dise duhom nekog SLAVNOG VREMENA za kojim nasi pretci slobodno kazu da je bilo jedno vreme SLAVNOG NEPOKORA, HEROJSKIH BORBI , vreme NACIONALNOG i SOCIJALNOG budjenja naseg naroda , vreme u kome su se culi reci ISTI NAROD A DVOIMEN vreme konacnog obedinjenja sa nasim VEKOVNIM BRACAMA IS SRBIJE .Dali je to istina naravno zato sto su taj dzandar i njegov tada 10 godisni sin sada 83 godisni starac nosilac bezbrojnih Jugoslovenskih odlikovnja bili niko drugi nego moj pradeda i moj deda….Duhovi nasih predaka GOVORE, OBAVEZUJU I SAVETUJU nas da nikad ne ZABORAVIMO …i NECEMO.”

Anonymous: Vratnica Prva KumanovoDrugi!
 October 25 2009 19:14 PM  

00:29
OBELEŽENA 97. GODIŠNJICA POBEDE SRPSKE VOJSKE KOD KUMANOVA
KUMANOVO – Polaganjem venaca i cveca na spomenik srpskoj vojsci na brdu Zebrnjak, kod Kumanova u Makedoniji, obeležena je 97. godišnjica velike pobede srpske vojske protiv Turaka u najznacajnijoj bici u Prvom balkanskom ratu.

Vence na spomenik položio je, u ime Vlade Srbije, državni sekretar u Ministarstvu rada i socijalne politike Zoran Martinovic koji je istakao važnost čuvanja uspomene na naše slavne pretke, ali i potrebu da gradimo drugačiju budućnost - na razumevanju, uzajmnom poštovanju i nenasilju.

U izjavi Tanjugu, Martinovic je rekao da je veliku pomoć u obeležavanju ovog značajnog jubileja pružila srpska zajednica u Makedoniji, i istakao da je neophodno da Srbija obeležava sve događaje koji podsećaju na slavne pobede, ali i na velika stradanja, kako boraca tako i brojnih civila.

Srpska vojska je u Kumanovskoj bici, 21. i 22. oktobra 1912. godine, uz velike žrtve, pobedila nadmoćnije turske trupe i, posle više od pet vekova, donela slobodu srpskim oblastima.

Martinović je kazao da je svečanom obeležavanju godišnjice Kumanovske bitke prisustvovao veliki broj građana sa područja srpsko makedonske granice.

Ministarstvo rada, kako je naveo, obezbedilo je odlazak u Kumanovo najboljih srpskih studenata i maturanata, Vojne akademije i Policijsko kriminalističke akademije, kao i maturanata Treće beogradske gimnazije.

U umetničkom programu, pod nazivom „Oni što smrviše silu”, u režiji Marije Bišof, koji je organizovala Kulturno-prosvetna zajednica Srbije, izvedene su kompozicije Miroljuba Aranđelovića Rasinskog. Nastupili su glumci Nebojša Dugalić i Ivan Jevtović, operski pevač Goran Krneta i beogradski Hor „Braća Baruh” pod upravom dirigenta Đorđa Stankovića.

Spomenik kumanovskim junacima, rad istaknutog srpskog arhitekte Momira Korunovića, podignut je 1937. godine, a pet godina kasnije većim delom su ga uništile bugarske okupacione trupe.

U kripti spomenika položeni su posmrtni ostaci više stotina srpskih junaka stradalih u Kumanovskoj bici.

Anonymous: radetoronto
 October 25 2009 23:34 PM  

Slava Junicama!

Slava Cene Markovicu i Atanasije Petrovicu!

October 26 2009 15:51 PM  

SLAVA JUNACIMA STARE ( PRAVE ) SRBIJE .

Delija
 October 26 2009 16:18 PM  

Status: offline

Registered: 12/02/05

Slava Svim Srpskim Junacima koli su dali svoj zivot za svoju otazbinu (ma gde bilo). I sto je jos zalosnnije (tkz macedonci ) misle da su oni oslobodili Stara Prava Srbija.LOOOOOOL

Profile Email
Anonymous: vratnicanin 389
 November 01 2009 21:34 PM  

Jovan Stojkovic, Vojvoda Babunski: (Martolci 1878. - 1920.), nadimak je dobio po planini Babuni, u Makedoniji. Živeo je 42 godine (1878 - 1920). Poceo je da ide u školu tek u desetoj godini, zatim ga je otac odveo u Veles, koji je bio bugarska tvrđava u Makedoniji. Otac ga je upisao u, tada jedinu, bugarsku osnovnu školu u Velesu. Ucitelj ga je odmah prekrstio u Bugarina i upisao pod imenom Ivan Stojkov. Jovanov, ocu to nije bilo po volji, pa ga je nakon završenog cetvrtog razreda odveo u srpski konzulat u Skoplju, odakle je poslat u Beograd.

Došao je u Beograd, u gimnaziju i učio godinu dana, pa prešao u bogoslovsko-učiteljsku školu, otvorenu za Srbe iz Turske. Zatim je opet nešto ucio u Valjevu, tamo završio nižu gimnaziju, pa uciteljsku školu u Nišu i Beogradu. Postao je srpski ucitelj u Tetovu. Protiv BVojvode Babunskog odmah se digla VMRO. Imao je više sukoba sa njima i zajedno sa vojvodama Gligorom Sokolovićem iz okoline Prilepa, Trenkom Tujanovićem, Josifom i Mihailom iz Broda, Dolgačem, Vasilijem Trbićem i Cenom Markovićem ocistio je desnu obalu Vardara od bugarskih ceta ili VMRO vaca. Treba znati da su ove borbe bile žestoke, na nož. Godišnje je ginulo u Makedoniji po dve hiljade srpskih cetnika, bugarskih komita ili grckih andarta. Kada je 1908. godine u Turskoj izvršen prevrat i kada su došli na vlast Mladoturci, proglasili su Ustav i opšte pomirenje, vojvoda Babunski je neko vreme prekinuo Cetovanje. Megjutim, balkanski čir se nije mogao leciti frazama. Mlado-turci su uhapsili vojvodu Babunskog ali je uspeo da pobegne u Srbiju, odakle je 1912. na čelu srpske vojske sastavljene od elitnih cetnika prošao Balkanski rat od Kumanova do Bitolja. Isto tako se istakao i na Solunskom frontu i dobio najviša srpska i francuska vojna odlikovanja. Umro je u Velesu gde mu je izmegju dva svetska rata podignut spomenik, koji su 1941. godine porušili bugarski okupatori.

O Jovanu Babunskom je ispevana pesma, koja je kasnije prepevana u najomileniju , najpoznatiju i najpatriotskiju Srpsku pesmu i najprepoznatliviju kao:, Spremte Se Spremte, Cetnici . Ako ne veruijete ! Udarite na Google Spremte Se spremte Cetnici

Zanimljivo je da mu je praunuk nekadašnji jugoslovenski i ,,makedonski" fudbaler i aktuelni trener Boban Babunski.,Zanimlivo je,da je postigao auto gol , da bi eliminisao Makedonijui!

November 07 2009 17:23 PM  

Jel moze neko da ovde navede imena poznatih cetnika iz Tetovskog kraja? (1903-1918)

Ja znam za:

Voj. Cene Markovic - Jelosnik
Voj. Anatasije Petrovic - Belojste (Doklej) - mislim da je bio Vojvoda, ali ne tvrdim jer nidge nisam mogao da ga nadjem u nekom knjigu
Djordje Cvetkovic - Lesak (bio zamenik Voj. Aleksicu kod Supljeg stena i tamo poginuo)
Doksim Mihailovic (???????)

ima li jos

znam da Ciroj u Belojste su imali jedan koji se borio sa Petrovicem

November 07 2009 17:29 PM  

Mihailovic - izgleda Galicanac

Anonymous: mala srpkinja
 January 14 2010 18:35 PM  

here is a report from the university of belgrade, slavko terzic discusses how many serbians there are in northern macedonia. the real number since 2002 is about 35,590
the book is called "the serbian questions in the balkans"

WHAT IS INTERESTING TO POINT OUT IS THAT SERBIANS KNOW VRATNICA IS A PROVIDENCE OF SERBIAN ANCESTORS. HERE'S AN EXAMPLE OF IT.
The typical example was the plea of the rural population in the Vratnica municipality, Tetovo district. In a letter to the minister for Serbia in the Government of the Democratic Federal Yugoslavia the inhabitants of these villages stated: "We, the Serbs from the Vratnica municipality have never felt otherwise but as Serbs, the same as our ancestors, and it has been so for centuries. Because of that we suffered extremely during the occupation both in the last World War and in this one that ended recently. During the occupation in this war, 41 Serbs were executed by firing squads, some were Interned and there was not a single Serb between the age of 15 and 66 that was not beaten and molested to exhaustion."[21] The inhabitants in the Vratnica municipality also complained about the new Macedonian officials and listed the main reasons such as: "In our district the administrative authorities are mostly constituted of the persons who were Fascist collaborators, the persons who welcomed the German army with delight, the persons who held religious service of thanksgiving when the German armada was victorious though the Germans never requested such things from the city dwellers." Even an example is given: during the occupation the village representative in the Vratnica municipality was Andra Hristov from Tetovo (in the Kingdom of Yugoslavia he was a clerk in the Tetovo district court, but then his surname was Serbian - Ristić), who is now said to be "...an official of the people's administration authorities in Skopje.

THESE QUOTES WERE FROM A CENSUS TAKEN IN 1939 IN VRATNICA....WHEN THE CITIZENS WERE FORCED TO CHANGE THEIR LAST NAME FROM "IC" TO "SKI"
veliki pozdrav Big Grin

Anonymous: Kosta
 February 06 2010 12:02 PM  

I've always pondered at why we Vratnicani as close as we live to the Kosovo border don't have more Serbian words in our vocab? Prior to WW2, we had a Serbian school in the village yet when everyone went home they used (sakam, deka, razbiram, uba, kondura etc). I'm a Serb, just as my grandfather claimed, yet why did people like my greatgrandfather (born 1872) not use (lepo, dje, razumem, h/ocu, cipelje)? It's odd because we use many many everyday Bulgarian words and not Serbian, yet we never had a Bulgarian school in Vratnica prior to 1878. We us 'masa' for table, Bulgarians use 'masa' also, but Serbians us 'sto''. We use 'bratucet' for cousin, Bulgarians use the same word, yet again Serbians use 'ródjak'.

I guess the bigger question is, what is the 'Torlak' dialect considered? Also, many of our roots extend to just across the border and possibly our ancestors of eastern Kosovo spoke a more 'Macedonian/Torlak' dialect 3-400 yrs ago. I would be interested to know more about Kosovo's history prior to Serbian rule. I know that Bulgaria ruled it for nearly 200yrs prior to Serbia, so maybe many Slavs migrated to Kosovo via the 1st Bulgarian Empire and then developed a Serb identity in the 11th & 12th centuries. These are interesting points to know more details about, because majority of Serbs/Serbians do not speak or even consider 'Torlak' to be a 'true' Serbian dialect.

Or possibly some of our ancesters that came into Vratnica from Kosovo were such a small number that they inherited the more dominant 'Macedonian/Bulgaro' speech of the village? Maybe our ancestors only affected the accent in the village in that time (for instance, from saying denska to danska, or saying jucera instead of cera). I'd like to understand if the whole village came from Kosovo (and our greatgrandfathers who most likely didn't go to school), who then taught them to use Macedonian/Bulgarian words? It would take a minimum of 1 generation to change someone's dialect/language, Bulgaria never ruled Tetovo's school district for nearly a generation.

We as Vratnicani Serbs should speak our language to any Serbian/Serb outside of Macedonia lands and have them understand us, but the fact is they don't understand us and label us as 'Macedonians'.

If there's someone who know's history about Serbs form eastern Kosovo (Strpce, Urosevac etc), I'd appreciate if that person pass along the that information ...

Anonymous: JA ;PUT,VUK,,ZUT-Vratnicki
 February 06 2010 15:02 PM  

Pitas zasto Vratnica upotrebljava rec Sakam;Pa zasto ne pitas da 99posto vratnicke imenice imaju srpski korenj.Rekao sam , da je jezik ziva stvar,pa stime neke reci gube se neki se prisvajaju.Pitas me zasto Vratnica ne govori modernim srpskim jezikom i posle 30 god. srpske skole.Moram da te malo i prinaucim to nije samo Vratnicki specijalitet.Svi jezici imaju u samom jeziku ,narecja i dijalekti.Prizrenci,Krusevljani,Cacani,Paracinci, lale,Smederevci svi oni imaju svoj dijalekt.Sto tvoji Strumicani u originalu i tvoji Galicani u originalu ne govore istim jezikom???.Pa sto vratnicani jos ne govore taj takozvani ,,moderan makedonski"SRPSKO-BUGARSKI dijalekt i pored takve propagande ;radio,televizija,stampa i najvaznije obavezna skolska nastava.Pa srpska skola izmedju dva rata nije imala ,nista od toga[radio,televizija,stampa]Vratnica je usla u oslobodjenu Srbiju sa jezikom Cara Lazara i Cara Dusana] i da je imala Vratnica treba da zadrzi onaj njen originalan jezik,jer je to bogatstvo i kultura jednog naroda.Kako bi izgledalo kad bi se Kostana prvela na savremenim srpskim..Staro Slovenska rec D O Z D pada od Kajmakcalana pa sve do Nisa i Krusevca Onda dalje pada Kisa[Madjarko austriski uticaj] A od severne madjarske,kroz Cekoslovacku i celu Poljsku pada DZ -Doz-Dozd,a Ti se uhvatio za sakam ko pijan za plot. Sto ne pitas zasto mi u Vratnici kazemo ;Kondurazija[turcizam],a ne Cevlar ?Pa zar mi u vratnici smo Turci?. Sto u Beogradu ne kazu; Cipelar,a kazu Suster[nemacki]znaci po tvome Beogradjani su Nemci.Preporucujem ti da citas staru knizevnost pa nacices ,da rec rabota ,je srpska rec,samo treba da znas, kada i kako je treba upotrebiti isto kao i rec sakam,voljim, ljubim ,hocu,zeljim,zeljba,zelja i.t.d.
Novo komponovani ETNOS i Novokomponovani JEZIK,nije nista drugo vec;Produkt,novog izineringa -marksistickog kreiranja nacije.Ova teza dala je krila oportunistima i da pisu koje kakve gluposti.Zato Ovi Oportunisti ,nekad kazu da su; marksisti,nekad unucad Aleksandra,nekad unucad Goceta ,a najcesce neznaju cija su.
Ja znam!
Bilo kako bilo -Covek sve Gubi,Covek sve Menja,ali ipak na kraju ,zadrzi ono;Najsvojije,Najdraze,Najmilije,Najblize Srcu i ono Najintimnije.Ko Sam Ja?? J A S A M J A V R A T N I C A N I N !!![ Srbijn Srpski] P.S.Pre par godina posetio sam grad Paracin i vidi Ti To Razzaracinci imaju tako reci isti naglasak kao i mi u Vratnici, .a ne ono Beogradski!
a, ne Jas sum makedonec.Pa ti Moj dragi Kosta Vidi ! A, ne molim te!,ne puli te molam

February 06 2010 21:46 PM  

Prvo, ako ti je Vratnici jezik 'bogatsvo onda zboriga! Ja ne kazujam deka smo 'Turci', nego pisem deka ima previse slicnosti sa gramatike i reci isto sa Bugari. Da ti prasam, koj naucil onda Goranite u Goru da zboriv sa reci sega, deka, ubavo i dale? Tamo bas nemalo niti Srpski ili Bugarski skole da stignev u toj tesak kraj. Netrebes da se ljutis ako podstavljam objektan prasanje za nase selo Vratnice. Ja mislim deka mija bi trebale malo vise da se trudimo da naucimo Srpski gramatika, jer imamo Srpska crkva. Treba da se odviknemo od reci, sakam, deka, sega, razbiram etc. Toj ne sa Srpski reci i nikada ne bile! A sto si tice Paracin, i sve juznoistocni mesta u Srbiju, dosta Srbjanaca otvoreno mi rekle da ne smatrav oni iz Pirot, Bujanovac, etc kao 'Srbi'.

Prasal sam ti preko imel ako znaes nesto u poreklo za malo Stepanovci. Znaes im poreklo?

Anonymous: Ja ,Zut, Put;Vratnicki
 February 07 2010 16:07 PM  

Kao prvo, ne koristim moj zaista najprefineniji ,,Vratnicki" jezik jer mu dusu znam. Ovaj forum je namenjen siroj citalackoj publici! Moras jos jednom, pazljivo procitati moje poslednje pisanije, pa bice ti sve jasnije i jasnije! Korenj Vratnice je Moravce,a Srepanovci su potomci tih Moravaca! zato i Stepanovci poseduju 60% ono najlepse sto ima Vratnica ,Sve sto je zapadno od Vrha pa sve do Vardara je u vlanistvu Stepanovaca ! Ono sto je bilo zapusteno i tesko pristupacno, ostavili su novodoslima,da raskrcuju,bar mi tako pricala Baba Rosena!

February 08 2010 08:48 AM  

Koliko staro je bilo 'Moravce'? Znas poreklo o Rogaceva? Cuo sam da ima neki familije iz Rogaceva sto potice iz Crne Gore; dali ima neki istine tu?

Jos jedno...dali 'Kostanecevci' bilo prezimi na Kosto i Uros (Kostanecev) iz sela Kamenaglave, KM, al je to bilo neki nadimak?

Hvala unapred!

Anonymous: Ja ,Zut, Put;Vratnicki
 February 08 2010 18:42 PM  

Sto se tice Rogaceva imam negde literaturu od dr Jovana Trifunovica na silu promenili mu prezime Trifunovski. tamo su sve familije ponaosob obragjeni. A ono sto se tice o Familiji Kostanecevci ,da to je istina. I Ja, jos kao dete, u Vratnici cuo sam to od jedne Bistre Starine iz familije Kostanecevci!

February 09 2010 14:26 PM  

Imam zelju da jedan dan idem u taj sela 'Kamenaglava'. Verovatno sad nema nisto posjeta pravoslavcu tamo, al samo da vidim odakle poticemo.

A sad sto je sa malom Dlabocicom....dali su iz sela odma posle Jazince koje se zove 'Globocica'?

Ja isto volim Vratnicki jezik al ja bi hteo da Vratnicani pokusavaju da pricav Srpski! Sv. Petka crkva je Srpska Pravoslavna Crkva, i postovanje nasi prededa ja mislim to bi bilo najbolje. Drugo, bilo bi dobro da ima Srpski casovi u sela, da bi imali nasi mladici budocnost da radiv sa Srbijom, jer Vardar nema nikakav budocnost! Trebalo isto malo vise nasi da se mesav sa okolinom Strpcom na primer, pa da bi zacuvali Srpski krv u selo! To je moje razmisljenje, al ipak ja sam osoba za Srpstvo!

Ne trebe da se prica 100% Srpski al trebe da se izbaci (sega, razbiram, sakam, deka, bratucet, i dale). Ovaj reci nemav vrska sa Srpskom jezikom i takodje u crkvi!

Anonymous: Ja Zut,Ja Put,Ja Vuk
 February 09 2010 15:43 PM  

Bas mi je doslo ,da te malo okurazim. Kao prvo,:Bratuced je najsrpskiji sacuvan izraz za; Brata od Strica ,Ujaka il Tetke. KOSOVSKI CIKLUS. A,koga trazi Kosova Devojka; Brata svoga il BRATUCEDA svoga!?/ Sega je takogje stara srpska rec za moderan Sada Prizrenci i dan danas za sada kazu SGG .Takogje Miljanica,Dragutinica, Kostojca su Srpske ,nazive. Kod srba, kad se devojka uda dobija muzevljevo ime u zenskom rodu.Zidanje Skadra na Bojani,A Mlada GOJKOVICA!

February 09 2010 16:11 PM  

Ako imas jos moje imel posaljimi tvoj broj. Sakam da zborimo malo o istoriji.

Anonymous: Ja Zut,Ja Put,Ja Vuk
 February 09 2010 22:28 PM  

Ne mogu ti dati Moj E mail ,na ovom Forumu, jer moj E mail bice bombardovan! Ako imas nekog, koga Ja licno znam, tako vec moze!

Content generated in: 1.06 seconds
New Topic Post Reply

All times are MST. The time is now 03:24 AM.
Normal Topic Normal Topic
Locked Topic Locked Topic
Sticky Topic Sticky Topic
New Post New Post
Sticky Topic W/ New Post Sticky Topic W/ New Post
Locked Topic W/ New Post Locked Topic W/ New Post
View Anonymous Posts 
Able to post 
HTML Allowed 
Censored Content